Veratron Deep-Pipe Level Sender - 500mm - 240 to 33 OHM - A2C1747250001
No reviews yet Write a Review
Out of stock
SKU:
82759
UPC:
Condition:
New
Shipping:
Calculated at Checkout
Veratron Deep-Pipe Level Sender - 500mm - 240 to 33 OHM
Model: A2C1747250001
Deep-Pipe Level Sensor is ideal for usage in fuel tanks. Its 38 mm diameter vertical tube contains a float inside, which measures a level of the liquid. Small holes at the top and bottom of the tube act as a baffle to fuel sloshing around in the fuel tank, so the float position remains stable at any sea state.
Sensors are made in various lengths starting at 150 mm increasing to 1200 mm – please ensure that the length chosen is at least 4 mm from the base of the fuel tank once fitted.
Features:
  • Tubular Sensor Stainless Steel
  • Suitable for Fuel (Oi -Petroleum-Diesel-Gasoline) and Water
  • Length: 500 mm
Technical Specifications:
  • TE Superseal Connector 2-Pole IP67
  • Operating Temp.: -25°C to 65°C or -13°F to 149°F
  • Operating Voltage: 6 to 24 VDC
  • Compensation chamber
  • Flange: 5-Hole SAE Flange 54mm PA66 GF30
  • Wiring harness with length of 200 mm
  • Signal ranges: 240 to 33 OHM